• Karta rowerowa

• Od 19 stycznia 2013 roku, po wejściu w życie Ustawy o kierujących pojazdami w Polsce karta, rowerowa wymagana jest w przypadku osób poruszających się rowerwmi, które nie ukończyły 18 lat, chyba że posiadają dostępne dla nich prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.  W przypadku osób, które osiągnęły 18 lat, dokument uprawniający do kierowania nie jest wymagany. Osiągnięcie tego wieku potwierdza dokument tożsamości albo prawo jazdy. Karta rowerowa uprawnia również do kierowania hulajnogą elektryczną.

Ustawa nie określa wieku, w jakim można uzyskać kartę rowerową, posługuje się pojęciem "wymaganego minimalnego wieku", jednakże jednocześnie do kierowania rowerem wymagane jest 10 lat.

Kartę wydaje się osobie, która wykazała się niezbędnymi umiejętnościami z zakresu ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podstawową budową pojazdu.

Egzaminy takie przeprowadzane są zazwyczaj w szkole podstawowej, a organem wydającym dokument jest dyrektor tej szkoły.

Osobie, która ukończyła szkołę podstawową, kartę wydaje dyrektor Wojewdzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań.

Szczegóły dotyczące egzaminu dla osób ubiegających się o wydanie karty rowerowej i jej wzór określa rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 512).

Karta jest wydawana nieodpłatnie i bezterminowo.

• Karta rowerowa w naszej szkole

• Drodzy Uczniowie,

egzaminy na kartę rowerową w naszej szkole przeprowadza Pani Anna Dziewicień - Dobosz.

Organizowane są one jeden raz w roku na przełomie maja i czerwca, składają się z egzaminu teoretycznego oraz praktycznego - przeprowadzanego na rowerze ucznia.

Poniżej zamieszczamy linki do stron, które umożliwią Wam sprawdzenie swoich wiadomości i poćwiczenie przed egzaminem.